Jak działa giełda – podstawowe terminy, które pomogą nam zrozumieć detale giełdowych parkietów

Giełda dla większości Polaków to pojęcie znane z filmów oraz wiadomości wieczornych czy też ekonomicznych. Więcej informacji na ten temat pojawia się w momencie większych kryzysów finansowych czy też spektakularnych upadków dużych firm.

nasdaq
Autor: rikkiprince
Źródło: http://www.flickr.com
sprzątanie
Źródło: sxc.hu

Jednakże na co dzień większość z nas nie zaprząta sobie zbytnio głowy tym jak działa giełda i jakie ma znaczenie we współczesnej gospodarce.
Czy znacie może takie pojęcia jak Dax, WIG albo też indeks giełdowy? To terminy, które są ściśle powiązane z pojęciem giełdy papierów wartościowych https://www.comparic.pl/category/analizy/indeksy/dax/ (https://www.comparic.pl/category/analizy/indeksy/dax/). Największe ośrodki finansowe, jakie mają swoje siedziby w NY oraz londyńskim City operują na rynku giełdowym niewyobrażalnymi wręcz dla przeciętnego zjadacza chleba kwotami. Najprościej rzecz ujmując mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dochodzi do transakcji pomiędzy kupującym a sprzedającym, natomiast przedmiotem transakcji są akcje firm rejestrowanych na giełdzie. Generalnie, gdy jesteśmy posiadaczami akcji jakiejkolwiek firmy zostajemy stajemy się tym samym niejako współwłaścicielami jej części. Przedsiębiorstwa postanawiają wkroczyć na giełdę celem pozyskania kapitału w zamian proponując swoje udziały.
Co bardzo ciekawe, giełda papierów wartościowych to świetne źródło informacji odnośnie stanu rynku kapitałowego jak również i gospodarki giełda NASDAQ (giełda NASDAQ). To, co ma miejsce w trakcie sesji może wpływać na realne życie wielu ludzi.

Obserwowaliśmy to wielokrotnie chociażby na Nasdaq, a więc giełdzie papierów wartościowych USA w obliczu kryzysów finansowych i krachów znaczących przedsiębiorstw i banków.