Radca prawny i jego zadania

Prawo jest dziedziną niezwykle ważną w każdym kraju. Przy tym jednak dla większej części „zwykłych” obywateli elementy związane z prawem są niezwykle skomplikowane. Oprócz tego nie ma takiej osoby, która by umiała wszlkie prawa na pamięć, bowiem jest to niemożliwe. Podstawową cechą odróżniającą prawników od typowych ludzi jest zdolność do wykorzystywania przepisów prawnych oraz ich poprawnego rozumienia.

W ogromnym gąszczu różnorodnych praw we wszystkich aspektach znaczną umiejętnością jest już odnalezienie odpowiedniego do sytuacji zapisu w prawie. Z tej przyczyny tak istotne i przydatne są kierunki prawnicze na uczelniach wyższych. Kształcą one profesjonalistów w dziedzinie prawa w każdym jego ujęciu – prawo ochrony środowiska. Z uczelni na najwyższym poziomie wywodzą się radcowie prawni, adwokaci czy notariusze, wykonujący swój zawód na najwyższym poziomie. Jeżeli chodzi o radcę prawnego, jego zakres obowiązków jest stosunkowo charakterystyczny.

Prawo
Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Radca prawny i jego powinności
Radcą prawnym może stać się osoba, która przede wszystkim ukończyła wyższe studia prawnicze. Jest to zasadniczy warunek do ubiegania się o zgodę na wykonywanie zawodu o charakterze prawniczym. W późniejszym czasie konieczne jest zaliczenie odpowiedniego egzaminu radcowskiego. Należy też zrealizować praktykę w wyznaczonym wymiarze, by zdobyć niezbędne doświadczenie. Najwazniejszą usługą oferowaną przez tych specjalistów jest dawanie porad prawnych. Porad o tym charakterze udziela się właściwie w każdej sprawie, która zawiera w sobie jakąś zawiłość prawną. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „Wrocław radca prawny” uzyskuje się informacje na temat umiejscowienia kancelarii specjalistów w tym mieście i rodzaju usług przez nie świadczonych.

prawo
Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Radca a adwokat
Wiele osób zestawia profesję radcy prawnego z profesją adwokata. Zasięgi ich obowiązków istotnie w dość dużym zakresie się pokrywają, jednak nie do końca. Jeszcze jakiś czas temu na przykład wyspecjalizowany radca prawny nie mógł podejmować spraw o charakterze rodzinnym, takimi jak na przykład sprawy spadkowe czy rozwody, obecnie jednak wchodzi to w grupę jego powinności. Podstawowa różnica pomiędzy zawodem radcy a obowiązkami adwokata oparta jest na tym, że adwokat broni swojego klienta na sali sądowej w sprawach karnych, do czego radca nie posiada upoważnienia.